Marmara Basketbol Ligi Genel Kuralları

 

6. MARMARA BASKETBOL LİGİ GENEL KURALLARI

 

 1. KATEGORİLER: Marmara Basketbol Ligi; U9, U10, U11, U12, U13, U14, U16, U18, Büyük Erkekler ve Kızlar kategorilerinde oynanacaktır. Marmara Basketbol Süper Ligi; U13 ve U14 kategorilerinde oynanacaktır. Marmara Basketbol Ligi’ne spor okulu takımları, spor kulüplerinin federasyon liglerinde oynamayan takımları veya Seri C’de oynayan takımları, Marmara Basketbol Süper Ligi’ne ise spor okulu takımları, spor kulüplerinin federasyon ligine katılmayan takımları, Seri B ve Seri A liglerindeki takımlar katılabilirler.
 2. BÜYÜK ERKEKLER: Büyük Erkekler kategorisinde TBF Kuralları geçerli olacaktır. Takımlar 16 kişilik oyuncu listesi ile mücadele edebileceklerdir. Büyük Erkekler kategorisi için son transfer tarihi 10 Şubat 2019’dur.
 3. STATÜ: Marmara Basketbol Ligi ve Marmara Basketbol Süper Ligi’nde 2018 – 2019 sezonunda geçerli olan statüler için tıklayınız.
 4. OYUN SÜRESİ: Maçlar 4 periyot üzerinden, 1 periyot 12 dk akan süre olmak üzere, süre sadece 1,2 ve 3. Periyotların son 30 saniyesinde ve son periyotun son 2 dk’sı kurallara uygun olarak durdurularak oynatılır. Uzun süreli sakatlıklarda ve molalarda veya baş hakemin uygun gördüğü durumlarda da süre durdurulur.
 5. MAÇ PROGRAMLARI: Maçlar her kulübün haftalık federasyon maçlarına ve antrenman programlarına göre komite tarafından görüşülerek her kulübe uygun bir gün ve saatte ayarlanır. Her kulüp maçları oynatmak için ev sahibi olduğu hafta bir saha ve maç saati tahsis Toplantıları Marmara Basketbol Ligi Genel Sekreteri Ahmet Mert SAVAŞ yönetir. Toplantıda alınan kararlar tüm katılımcılara gün içerisinde derlenerek mail atılır. Tüm katılımcılar belirlenen toplantı günü ve saatinde kulüplerinden en az 1 temsilci ile toplantılara katılmak zorundadırlar. Toplantıya bizzat bir temsilci ile katılmayan kulüpler otomatik olarak toplantıda alınan tüm kararları kabul etmiş ve kulübüne yazılmış tüm maçları onaylamış sayılır.
 6. HAKEMLİK: Maçlar MAKAR Sportif Organizasyonlarında görevli 2 orta hakem ve 1 masa görevlisi tarafından yönetilir. Müsabakalarda masa görevlisi tarafından skorboard, süre ve sayı cetveli Tüm kategori maçlarında scoreboard açılır ve sayı tutulur. Salonlarda bir adet diijital veya manuel scoreboard olması zorunludur. İtiraz gerektiren maç kağıtları maç sonunda baş hakem tarafından rapor tutularak teslim alınır, 24 saat içinde rapor ile birlikte komiteye teslim edilir.
 7. FORMALAR: Takımlar sahaya numaralı ve tek tip forma-şort ile çıkmak zorundadır. Oyuncular tshirt yada başka renk bir malzeme ile sahaya çıkamazlar.
 8. TAKIM SAYILARI: Takımlar maçlardan önce masaya, baş hakemin kontrol etmesi için max. 20 sporcudan oluşan esame listelerini ve MBL lisanslarını teslim etmek zorundadır. Oyuncular federasyon lisansı veya nufüs cüzdanları ile maça çıkamazlar. Takımlar maçlara U9,U10,U11,U12,U13,U14 kategorilerinde min. 8 kişi ile gelmek zorundadırlar. Bu kategorilerde maç başlangıç saatinde sahada 8 kişi hazır bulunmayan takım hükmen yenik sayılacaktır. Hükmen yenilen takım puan alamaz. Bu gibi bir durumda sporcuların mağdur olmaması için maç kağıdı tutularak hazırlık maçı yapılacak ve hakemler tarafından maç yönetilecektir. İstatistikler ve sayı krallıkları tutulan maç kağıdından işlenecek. Skor 20-0 olarak tescil edilecektir. Kızlar, U16 ve U18 kategorilerinde min. 5 kişi ile gelinmesi yeterlidir. Kızlar Ligi’nde ilk 5 ikinci 5 kuralı uygulanmaz. Hiçbir kategoride Max oyuncu sayısı 20 kişiyi geçemez.
 9. KADIN SPORCULAR Kulüplerinin kendi yaş kategorilerinde ligde kadın takımı yok ise, kendi yaş kategorilerindeki erkek takımlarında kadroda yer Kadın takımlarında yer alan sporcular ayrıca erkek takımlarında da sahaya çıkamazlar.
 10. KURALLAR: Bütün kategorilerde 3 sayı geçerli olacaktır. U9 ve U10 kategorilerinde 5 numara , U11,U12,WU14 ve WU18 kategorilerinde 6 numara toplar ile, U13,U14,U16 ve U18 kategorilerinde ise 7 numara toplarla müsabakalar oynatılacaktır. Alan savunması, tam saha baskı vb taktiksel tüm hücum ve savunma organizasyonları iyi niyet çerçevesinde Herhangi bir taktiksel kısıtlama hiçbir kategoride bulunmamaktadır. Maçlarda tüm kategorilerde oyuncu ve takım faulleri FIBA kurallarına göre tutulur.
 11. İLK 5 İKİNCİ 5 KURALI: U9,U10,U11,U12,U13 ve U14 kategorilerinde ilk 5 ve ikinci 5 kuralı şu şekilde uygulanır; ilk iki periyot içerisinde 6. Dakikadan sonra 5 oyuncu değişikliği yapılabilir. İlk periyotta oynayan oyuncular ikinci periyotta süre alamaz. İkinci periyotta da oyuna başlayan yeni 5 kişi Dakikadan sonra kenardan hiç oyuna girmemiş 5 kişi ile daha değiştirilebilir. 3. ve 4. periyotlarda ise serbest değişim kuralı uygulanır. Maça 8 ya da 9 kişi gelen takımlar ilk periyotta oyuncu değişikliği yapamazlar. İkinci periyot ise oyuna girmemiş oyuncular ile birlikte kadroda yaşı en küçük oyuncuları oyunda tutarak oynatır. Maç kadrosunda bulunan tüm sporcular en az bir kez oyuna girmelidir. (sakatlık ve hakem kanaati istisnadır.) Sakatlık veya hakem kanaati ile maça devam edilemeyecek sporcu tespit edildiği taktirde, yedeklerde bulunan yıl ve aya göre en küçük yaştaki sporcu oyuna girer. İkinci periyotta yerine girecek yeni oyuncu yok ise en küçük yaştaki oyuncu oynamaya devam eder.
 12. BERABERLİK: Maçların berabere bitmesi halinde eşitlik bozuluncaya kadar 5’er dakikalık uzatma periyotları oynanır. Her uzatma periyodunda 1 mola hakkı vardır ve son 2 dakika oyun durdurularak oynanır.
 13. SAĞLIK VE GÜVENLİK: Sporcuların sağlık kontrolleri üyesi  bulundukları kulüplerin sorumluluğunda olacaktır. Maçlarda meydana gelebilecek sakatlık ve yaralanmalarda sporcunun kulübü ilk yardım için gerekli müdahaleyi yapacaktır. Müsabakalar süresince katılımcı kulüpler; kendi sahalarında oynanan maçlar esnasında yaşanabilecek sakatlık, spor yaralanması gibi bütün sağlık önlemlerini almak, maçlarda yaşanabilecek saha içi ve saha dışı olaylara karşı güvenlik önlemlerini almakla mükelleftir. Marmara Basketbol Ligi sağlık ve güvenlik önlemlerini alma konusunda sorumlu değildir. Salonlarda yaşanacak herhangi bir sorunda sorumlu tutulamaz.
 14. TARİHLER VE EVRAK TESLİMİ: Marmara Basketbol Ligi 1 Kasım 2018’ de başlar, 2 Haziran 2019 ’da yapılacak kapanış töreni ile 18 Ekim’e kadar tüm katılımcı kulüpler takım listelerini hazırlar, Marmara Basketbol Ligi’nin verdiği örnek taslak üzerinden sporcu resimleri ile birlikte takım dosyaları hazırlanır. Evrak tesliminden sonra takım kadrolarına dahil olacak yeni kayıt öğrencileri olur ise; önce sporcu gerekli evraklar maç öncesi toplantıda komiteye teslim edilecek, ondan sonraki programda sporcu oynatılabilecektir. Takımların sezon boyunca bir kategoride Marmara Basketbol Ligi lisansı çıkartma hakkı 20 kişi’dir. Sezon içerisinde ayrılan sporcuların lisansları iptal edilerek yeni lisans çıkartılabilir. Listeden çıkan sporcu takıma aynı sezonda tekrar geri alınamaz. MBL katılımcı kulüpler arasında sporcu transfer edildiği takdirde, sporcu aynı sezon yeni kulübünde MBL lisansını tescilleyemez.
 15. LİSANSLI SPORCULAR: Takımların kadrolarında her ne neden ile olursa olsun, başka bir spor kulübünde lisansı bulunan sporcular yer alamaz. Tespit edildiği takdirde oynanan maçlar hükmen sayılır. Sporcu ligden ihraç edilir. Sporcu sizin kulübünüz ile idman yapıyor olsa dahi, başka bir spor kulübünün lisanslı sporcusu ise kadronuza dahil olamaz.
 16. KAPANIŞ TÖRENİ: Lig sonunda tüm takımların bir arada olacağı, velilerimizin de katılabileceği bir kapanış töreni , şenlik gerçekleştirilir. Kapanış töreninde ilk 4 dereceye giren takımlara kupa ve katılımcı tüm sporculara madalya verilir.
 17. Lig boyunca yazılı 14 madde haricinde, FIBA kuralları geçerli olup, anlaşmaya varılamayan tüm konularda saha içerisinde baş hakem, saha dışında da Marmara Basketbol Ligi Komitesi karar verme yetkisine sahiptir.
 18. Marmara Basketbol Ligi Komitesi; Savaş KARAKAŞ (Başkan), Rasim Onur TÜYSÜZ (Başkan Yardımcısı ve Mali işler), Ahmet Mert SAVAŞ (Genel Sekreter), Arif Hulusi YENAL (Disiplin Sorumlusu), Mert PEHLİVAN (Sicil Lisans Sorumlusu)

 

 Marmara Basketbol Ligi 2018 – 2019 Sezonu Yönetim Kurulu
Başkan
Savaş KARAKAŞ

Her türlü soru, program değişikliği, talep ve istekler için irtibat;

Genel Sekreter
Mert SAVAŞ – 0542 426 03 02
e-mail : marmarabasketbolligi@gmail.com