Atan Gök: MBL’de İletişim ve İyi Niyet Gerçekten Çok Başarılı

Marmara Basketbol Ligi’nde bu sezon ilk kez yer alan GK Spor Kulübü’nün kurucularından Atan Gök sitemize açıklamalarda bulundu.

Kulüp olarak çalışmalarından bahseden başarılı yönetici aynı zamanda basketbol altyapılarına dair açıklamalarda bulundu.

***

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Atan GÖK . 1973 doğumlu evli ve 2 çocuk babasıyım.1997 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü mezunuyum. 22 yıldır Beden Eğitimi öğretmenliği ve çeşitli kulüplerde antrenörlük yaptım. GK Spor Kulübü kurucu üyesi ve başkan yardımcısıyım.

-GK Spor Kulübü olarak kurulduğunuz günden bu yana geldiğiniz nokta ile ilgili neler söylemek istersiniz?

GK Spor Kulübü olarak 2005 yılında Nişantaşı bölgesinde faaliyetlerimize başladık ve çeşitli bölgelerde spor okulu ve altyapı takımları şeklinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu dönemde kulübümüz onlarca sporcu yetiştirmiş olup hatta kulübümüzden yetişen öğrencilerimiz meslektaşımız olarak camiada görev almaktadırlar ve bu durum bizi çok gururlandırmaktadır. 15 yıllık faaliyet süremizde kulüp olarak sürekli gelişerek ve yukarıya doğru ivme kazanarak (takım sayısı ve takımlarımızın başarıları gibi )faaliyetlerimize devam etmekteyiz ;çocuklara sporu sevdirebildiğimiz ve başarılı sporcular yetiştirdiğimiz için mutluyuz.

-Kulüp olarak şu anda hangi yaş grubu ve branşlarda mücadele ediyorsunuz?

Basketbol branşında: U12 VE U15 takımlarımız mevcut.

Voleybol branşında :Minik kız – Küçük kız – Yıldız kız – Genç kız – Minik erkek – Yıldız erkek ve Genç erkek kategorilerinde takımlarımız TVF liginde mücadele ediyor.

Cimnastik ve Yüzme branşlarında ise spor okulumuzda temel eğitim vermekteyiz.

“İLETİŞİM VE İYİ NİYET ÇOK BAŞARILI”

–Marmara Basketbol Ligi’nde ilk kez yer alıyorsunuz. Ligde şu ana kadar geçen süreyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Marmara lig sporcularımızın gelişimi için katıldığımız ve şu ana kadar beklediğimizi bulduğumuz özellikle iletişim olarak çok memnun kaldığımız bir lig durumunda. Ligin koordinasyon kısmındaki iletişim ve iyi niyet gerçekten çok başarılı.

-Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Türkiye’de maalesef ki altyapı taramaları, ilgili kurumlar tarafından yeterince yapılamıyor bu durumda devreye basketbol okulları giriyor basketbol okullarında eğitim alan yetenekli sporcular büyük kulüplerin altyapılarına ve milli takımlara girme şansı yakalayabiliyorlar bu sebeple basketbol okulları çok önem kazanıyor ancak yine maalesef ki her basketbol okulu da beklenen eğitimi veremeyebiliyorlar yetersiz koçlar ,sadece para kazanmak odaklı olmak gibi nedenlerle. Biz kulüp olarak bütün branşlarımızda çevremizdeki yetenekli olan ancak maddi durumu yeterli olmayan öğrencilerimize burs vererek ve yetenekli sporcuları özel antrenman programlarına alarak bu sporcuları Türk sporuna kazandırmaya çalışıyoruz ayrıca kulübümüz bünyesinde çalışan eğitmenlerimizin Gelişim Seminerlerine, Eğitimlere katılmalarını sağlıyoruz ve branşında yetkin eğitimcilerle çalışıyoruz.

– Türkiye’de genel olarak oyuncuların kendilerini geliştirmediğinden söz edilir. Fakat antrenör tarafından da bakarsak Türk antrenörlerin kendilerine yeterli yatırımı yaptığını düşünüyor musunuz?

Aslında bu dönemde her şey elimizin altında yeni nesil antrenörler çok şanslı biz eskiden kitaplardan driller çıkartırdık şimdi internetten dünyanın her yerinde yapılan antrenmanları seyredip oradaki koçlara, takımlara ve eğitimlere ulaşma şansları var. Yurt dışında ve Yurt içinde eğitimlere, seminerlere katılan kendini geliştiren antrenörlerimizde mevcut tabiki ama sayıları çok az pek çok antrenör nasıl olsa bir şekilde camiadayım iş bulabiliyorum diye düşünerek olan potansiyellerini geliştirmeyip oldukları yerde sayıyorlar. Oysaki Basketbol sürekli gelişen bir spor dalı.

“İSTANBUL’UN EN BÜYÜK DEZAVANTAJI ZAMAN”

-Bildiğiniz gibi İstanbul belki de dünyanın en büyük şehirlerinden bir tanesi. İstanbul’un sportif faaliyetler açısından bakıldığında göze çarpan temel artı ve eksileri nelerdir?

İstanbul’un artısı çok herkes bütçesine, beklentisine, mesafesine, psikolojisine göre bir branşa ve bu branşta eğitim veren çok sayıda kulübe ulaşabiliyor. En büyük dezavantajı ise zaman, mesafe, trafik maalesef saat 16 00 – 16.30 da okulundan çıkan sporcunun haftada 4 -5 gün 1,5-2 saat antrenman yapabilmesi için sporcunun ve ailesinin haftada 5 gününün yakınsa 3 saatini uzaksa 5 saatini harcaması gerekiyor. Bende bir sporcu velisi olarak bunu bizzat yaşıyorum. Bu sporcuların ders çalışmaları, bu koşturmada sağlıklı beslenebilmeleri, bir Türkiye gerçeği olan LGS – TYT – AYT gibi sınavlara hazırlanabilmeleri maalesef çok zorlaşıyor İstanbul’da.

-Özel liglerin oyunculara tecrübe kazandırmak anlamında önemli bir görevi var. Bu bağlamda Marmara Basketbol Ligi’ni nasıl buluyorsunuz? Sizce en dikkat çeken yönü nedir?

Özel liglerin son dönemlerde basketbolda çok sayıda olması özellikle spora yeni başlayan sporcular için oyunun kurallarını öğrenme, öğrendiklerini bambaşka sporculara karşı uygulayabilme şansı yakalayabilmelerini sağlıyor bu kulüpler ve sporcular için çok avantajlı bir durum. Marmara ligin bence en avantajlı yanı deplasmanlı oynamak sporcular kendi evlerinde oynadıkları maçlarda kendilerini daha rahat hissediyorlar.

“GÜVENDİĞİN KOÇLARA TAM TESLİMİYET ŞART”

-Altyapılarda veliler çok önemli bir noktaya geldi. Velilerin oyuncular üzerindeki etkisi hakkında düşünceleriniz nedir? Ayrıca velilere neler tavsiye edebilirsiniz.

Daha önce söylediğim gibi artık herkes bilgiye çok rahat ulaşıyor dolayısıyla velilerde bu konuda yetkin olmadan internetten antrenman drilleri seyrederek, biraz maça giderek maalesef kendilerini otorite olarak görebiliyorlar. Bir de kulüplerin ücretli olması ve velilerin kulübe aidat ödüyor olması kendilerinde oyuna, kadroya vs. müdahale etme hakkı bulmalarına neden oluyor. ancak spor böyle bir şey değil inandığın yerde olmalısın ve güvendiğin koçlara tam teslimiyet şart. Aslında veliler de yaşam koşullarının içinde çocukları için çok fedakarlık yaptıklarından emeklerinin karşılığını kısa sürede almak istiyorlar. Oysaki velilerimiz çocuklarına sadece onlara inandıklarını hissettirip sonuna kadar destekleseler seçtikleri kulüpteki antrenör ve idarecilere güvenip sabretseler sorun biraz ortadan kalkacaktır.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kulüp olarak bu güzel söyleşi için turnuva etkinliklerinizdeki güzel iletişiminiz için çok teşekkür ederiz.

Sosyal Medya Adreslerimiz:

Start a Conversation

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir